تفاوت دی وی ار و ان وی ار

۱۶ شهریور ۱۴۰۰ ۱۷۸۸

از آنجایی که شناسایی دستگاه های DVR و NVR و تفاوتهای آنها مهم هستند، در این مقاله به معرفی این دو دستگاه پرداخته شده است. به طور کلی DVR و NVR دستگاهی است که وظیفه ضبط فیلم را در سیستم دوربین مداربسته بر عهده دارد. دستگاه های DVR و NVR از نظر عملکرد شبیه به هم هستند و فقط در نوع دوربین های مورد استفاده با یکدیگر تفاوت دارند.

DVR مخفف Digital Video Recorder به معنای ضبط کننده ویدئویی دیجیتال و NVR مخفف کلمه NetWork Video Recorder به معنای ضبط کننده ویدئویی شبکه می باشد. دستگاه DVR با دوربین های آنالوگ و دستگاه NVR با دوربین های دیجیتال استفاده می شود. به دوربین های دیجیتال، تحت شبکه و یا آی پی نیز گفته می شود. برای بررسی تفاوتهای دوربین مداربسته آنالوگ و دیجیتال مراجعه نمایید به : تفاوت دوربین مداربسته آنالوگ و دیجیتال

تفاوت دی وی ار و ان وی ار

تفاوت NVR‌ و DVR

نحوه اتصال دوربین به دستگاه DVR

همان طور که گفته شد، دستگاه DVR در سیستم دوربین مداربسته آنالوگ استفاده می شود، در این سیستم ها دوربین باید مستقیما به ضبط کننده متصل شود. در این سیستم ها تصاویر ارسالی از دوربین آنالوگ به وسیله کابل کواکسیال به صورت مستقیم به دستگاه ضبط منتقل و توسط دستگاه پردازش می شوند. دقت داشته باشید که DVR برق دوربین ها را تامین نمی کند. برای اتصال هر دوربین به DVR نیاز به یک تقسیم کننده است تا برق دوربین ها تامین شود.

همان طور که در تصویر زیر مشخص است ، به تعداد دوربین های قابل اتصال به دستگاه پورت BNC در دستگاه قرار دارد.

دستگاه ضبط تصاویر دوربین مداربسته آنالوگ DVR

عکس از نمای جلو و پشت دستگاه DVR

نحوه اتصال دوربین به دستگاه NVR

دستگاه NVR با دوربین های تحت شبکه کار می نمایند. دوربینهای تحت شبکه وظیفه پردازش تصاویر و تبدیل آنها از آنالوگ به دیجیتال را بر عهده دارند. در تصویر زیر که از پشت دستگاه NVR608-32 گرفته شده است، پورتهای ورودی و خروجی دستگاه نمایش داده شده است. همان طور که مشخص است فقط تعداد 2 عدد پورت LAN وجود دارد. یعنی دوربین ها مستقیما به دستگاه وصل نمی شوند، ابتدا تمامی دوربین ها به سوییچ و از سوییچ به دستگاه وصل می شود. به زبان ساده تر، بین دستگاه و دوربینها ، یک یا چندین سوییچ قرار دارد.

البته مدلهایی نیز وجود دارند که به تعداد دوربین های قابل پشتیبانی توسط دستگاه NVR پورت شبکه تعبیه شده است که این دستگاه ها از نوع POE هستند.

دستگاه ضبط تصاویر دوربین مداربسته تحت شبکه NVR

عکس از نمای جلو و پشت دستگاه NVR

تفاوت های DVR و NVR در چیست

تفاوت های ظاهری DVR و NVR

دستگاه DVR دارای درگاه کواکسیال است در صورتی که دستگاه NVR دارای پورت های شبکه RJ45 می باشد.

تفاوت پردازش تصاویر در دوربین مداربسته آنالوگ و دیجیتال

دستگاه NVR بر خلاف سیستم DVR تصاویر ویدئو را پردازش نمی کند. در سیستم های دیجیتال ( دستگاه NVR ) کلا پردازش تصاویر بر عهده دوربین ها می باشد و دستگاه NVR فقط وظیفه ذخیره و نمایش ویدئو را بر عهده دارد. این مسئله به نوعی نشان دهنده پیشرفته بودن دوربین های IP در مقایسه با دوربین های آنالوگ است.

استفاده از دوربینهای بیسیم یا وایرلس

در صورتی که به دلیل شرایط محیطی استفاده از کابل برای اتصال دوربین به دستگاه میسر نباشد. استفاده از دوربین بیسیم ( وایرلس) و یا استفاده از تجهیزات انتقال تصویر بر اساس آنتهای بیسیم بسیار رایج است. اما سیستم های DVR فقط از دوربین های سیمدار پشتیبانی می کنند. در صورتی که سیستم های NVR می توانند هم از دوربین های سیم دار و هم از دوربین های بیسیم یا وایرلس استفاده کنند.

مقایسه کیفیت تصاویر دستگاه دیجیتال NVR و دستگاه آنالوگ DVR

کیفیت تصاویر در سیستم DVR به دلیل امواج آنالوگ کم تر از سیستم NVR می باشد. دقت داشته باشید که کابل های کواکسیال به صورت کلی سیگنال های صوتی را منتقل نمی کنند و ضبط کننده های DVR دارای تعداد کمی درگاه ورودی صوتی می باشند.

بررسی شرایط نصب دستگاه دیجیتال NVR و دستگاه آنالوگ DVR

دوربین ها در سیستم های آنالوگ با استفاده از کابل کواکسیال و فیش BNC به دستگاه وصل می شوند. در ظاهر استفاده از کابل های کواکسیال به صرفه و کار آمد می باشند، در صورتی که دارای محدودیت هایی است. شرایط نصب در این دوربین ها به دلیل مسیریابی برای کابل های کواکسیال بسیار سخت و دشوار می باشد. این را هم در نظر داشته باشید که گاها برای هر دوربین نیاز به پریز برق است.

تفاوت دی وی ار و ان وی ار

تفاوت نصب دستگاه های DVR و NVR

نصب دوربین مداربسته در دستگاه های DVR با اتصال مستقیم کابل کواکسیال به کانال ورودی تصویر پنل موجود در پشت دستگاه انجام می شود. در دستگاه های NVR برعکس دستگاه های DVR، نصب و اجرا به صورت غیر مستقیم انجام می شود.
یعنی در ابتدا دوربین باید با استفاده از کابل شبکه به یک سوئیچ شبکه وصل شود. سپس برای برقراری ارتباط باید از سوئیچ باید یک کابل به پورت شبکه NVR متصل شود. این امر به این دلیل است که در دستگاه NVR مثل DVR برای هر دوربین مداربسته یک کانال تصویر به صورت مجزا وجود ندارد. در این دستگاه فقط یک پورت شبکه برای انتقال دوربین های مداربسته به سوئیچ شبکه تعبیه شده است. 

تفاوت در اتصال دوربین های متنوع

در سیستم NVR امکان اتصال به دوربین مداربسته به HDTVI، HDCVI، AHD،  CVBs وجود ندارد و تنها از دوربین تحت شبکه پشتیبانی می کند. در سیستم های DVR همانطور که اشاره شد امکان اتصال تمامی دوربین ها با فیش دوربین به کانال ورودی تصویر وجود دارد.

تفاوت در نحوه اتصال به شبکه

شما در هر جایی از شبکه نیاز به دریافت تصاویر دوربین مداربسته دارید. برای دریافت تصاویر می توانید از شناسه IP در دوربین های مداربسته تحت شبکه و هم دستگاه های NVR استفاده کنید. این حالت در دستگاه های DVR صرفا برای دسترسی به دستگاه ضبط است و به صورت مجزا امکان دسترسی به تصویر دوربین مداربسته وجود ندارد.

قابلیت های هوشمند و رزولوشن تصویر:

دستگاه های NVR در مقایسه با DVR از قابلیت های هوشمند قوی تر و حرفه ای تری پشتیبانی می کند.

دیدگاه ها

  • کامران 24 شهریور 1400 - 13:52

    مواردی که گفتید برای دستگاهای داهوا هم هست؟

    • محمد 20 مهر 1400 - 17:25

      بله تفاوتی نداره دوست عزیز. برای مشاوره خرید محصولات داهوا می تونید با ما تماس بگیرید.

سوالات و نظرات خود را با ما به اشتراک بگزارید.
whatsapp call واتساپ اینستاگرام ایران داهوا اینستاگرام تلگرام ایران داهوا تلگرام لیست قیمت فروشگاه اینترنتی