سامانه نظارت تصویری هوشمند

۲۳ مهر ۱۳۹۸ ۱۶۲۶

امروزه نظارت تصویری یک تجارت پر رونق است و نصب و راه اندازی آن بسیار گسترش یافته است. به طور کلی بخش اعظمی از تصاویر ضبط می شوند اما به علت محدودیت زمانی هیچ گاه همه آنها مشاهده و بررسی نمی شوند. در نتیجه ضبط اتفاقات و فعالیت ها از دست می روند و رفتارهای مشکوک در زمان وقوع آن ملاحظه نمی شوند تا از آنها جلوگیری شود، بنابراین برای حل چنین مشکلاتی باید سامانه ها را بسوی نظارت تصویر هوشمند هدایت کنیم.

تصویر هوشمند باعث کاهش مقدار زیادی از اطلاعات موجود در تصویر می شود و همچنین باعث می شود تصویر برای سامانه ها و افراد قابل اداره کردن باشد سامانه های نظارت تصویری هوشمند بصورت خودکار تصویر گرفته شده را تحلیل کرده و از اطلاعات به دست آمده استفاده می کنند.

این نوع تحلیل در دوربین های تحت شبکه، سامانه نظارت تصویری همه کاره و قابل اعتماد را بوجود می آورد. علاوه بر این نظارت تصویری هوشمند به کاربر این امکان را می دهد تا با استفاده از این سامانه بتواند شرایط خطرناک را بررسی کند. برنامه های کاربردی که باعث این گونه تحلیل می شوند “تحلیل محتوای تصویر” (VCA) یا تحلیل تصویر (VA) می باشند. محدوده تحلیل تصویر از حسگر حرکت (Motion Detection) و حسگر صدا (Audio Detection) شروع شده و همچنین شامل تشخیص دستکاری کردن دوربین(Tamper) ، شمارنده افراد(People counting) ، تله سیمی (Tripwire) و تشخیص پلاک خودرو می شود. قابلیت های ذکر شده با برنامه ترد پارتی از طریق برنامه های توسعه باز یکپارچه می شوند.

سامانه های نظارت تصویر هوشمند می توانند تصویر و داده را از جریان های نظارت تصویری گرفته و با سایر برنامه های کاربردی ادغام کنند، مانند سامانه های مدیریت کوچک یا سامانه های کنترل دسترسی که در این صورت امکان تجارت جدید بوجود می آید.

یک پیشرفت مهم

تصویر هوشمند این امکان را برای سامانه های نظارت تصویری بوجود می آورد تا به عنوان میزبان (host) برای برنامه های کاربردی جدید استفاده شوند و این اطمینان را می دهد که سامانه نظارت تصویری هوشمند، با دقت و مقرون به صرفه است به طور خلاصه تصویر هوشمند شامل موارد زیر می باشد:

  • تحلیل و نظارت تصویر به صورت اتوماتیکی و زنده
  • تشخیص فعالیت های مشکوک
  • ضبط تصویر، هشدار و یا سایر اعمال
  • هشدار به کاربر
  • آگاه کردن کاربر در جلوگیری از جرم و جنایت قبل از وقوع آن

بازیابی سریع تصویر ذخیره شده

در تحلیل تصویر مانند تشخیص حرکت تصویر، این اطمینان را بوجود می آید که تنها تصویر مربوطه ذخیره شده است. در این صورت هنگام لزوم به سرعت می توان تصویر ذخیره شده را با استفاده از تاریخ ذخیره شدنش و در کوتاهترین مدت بازیابی کرد.

بار گذاری کم حجم بر روی شبکه

سامانه های تصویر هوشمند کمترین فضا را برای ذخیره سازی نیاز دارند زیرا فقط تصویر مورد نظر را ضبط می کنند، علاوه بر این با جایگذاری تصویر هوشمند در لبه ( تجزیه و تحلیل تصویر از طریق دوربین )، بارگذاری بر روی شبکه کاهش می یابد.

فرصت جدیدی در تجارت

تصویر هوشمند این امکان را فراهم می کند تا تصویر برای برنامه های کاربردی خارج از امنیت استفاده گردد. برای مثال در یک فروشگاه کوچک تصویر هوشمند برای رفتار مشتری استفاده می شود، مانند تعداد افرادی که در کنار طبقات توقف می کنند. در فرودگاه ها، سامانه نظارت تصویر هوشمند می تواند زمان ایستادن در صف در فاصله ورود و خروج را محاسبه کند، در این حالت می توان زمان انتظار برای سفر را به حداقل رساند. در نظارت تصویری، تصویر هوشمند برنامه های کاربردی را پیشنهاد می دهد که امنیت اپراتورها را در زمان کارشان برقرار می کند. در زیر به بررسی این برنامه های کاربردی پرداخته می شود.

فعال کردن هشدار در هنگام دستکاری دوربین

فعال کردن این هشدار برنامه کاربردی در تحلیل تصویر هوشمند است که در دوربین های تحت شبکه وجود دارد. این قابلیت در زمانی که خللی در عملکرد دوربین بوجود بیاید، کارکنان امنیتی را مطلع می کند. این اختلالات شامل تغییر مسیر و زاویه دوربین است،  چنین محصولاتی برای مکانهایی مانند مدارس، زندانها، حمل و نقل عمومی و در محیطهای شلوغ کاربرد دارد.

فعال کردن هشدار در هنگام دستکاری دوربین

حسگر حرکت در دوربین

این حسگر را نیز می توان در دوربین های تحت شبکه به کار برد، همچنین یک قابلیت اصلی، ابتدایی و متداول در نظارت تصویری است. از این حسگر برای کاهش تعدادی از تصاویری که ذخیره می شوند استفاده می شود. تنها با ذخیره سازی تصویری که در آن تغییر رخ می دهد، کارکنان امنیتی می توانند تصویر را برای مدت طولانی ذخیره کنند. همچنین حسگر حرکت برای زمانی که شخصی وارد محدوده ممنوعه شده استفاده می شود تا در برابر این عمل واکنش فوری انجام گردد. تشخیص تحرکات تصویر، اساس بخش بزرگی از تحلیل توسعه یافته می باشد، مانند شمارش تعداد افراد، حصارهای دیجیتالی و ردیابی اشیاء.

دوربین مداربسته داهوا حسگر حرکت در دوربین

حسگر صدا

بسیاری از دوربین های تحت شبکه این قابلیت را پشتیبانی می کنند، گرچه بعضی اوقات نظارت تصویری، قوانین کلی یا کدهای عملی استفاده  از این ویژگی را محدود می کنند. وجود صدا یک مکمل قدرتمند برای تصویر است. این قابلیت، صدا را تشخیص می دهد مانند شکسته شدن پنجره و صدا را به عنوان یک تحریک برای انتقال و ضبط تصویر استفاده می کند و یا اپراتور را از فعالیت های مشکوک آگاه می سازد. حسگر صدا می تواند به اتفاقاتی که در فضاهای بسیار تاریک رخ می دهد واکنش نشان دهد و یا فعالیتی را که از دید دوربین ها آشکار نیست را تشخیص دهد. برای اینکه دوربین بتواند این قابلیت را پشتیبانی کند نیاز به میکروفن و یا میکروفن خارجی متصل به دستگاه دارد. حسگر صدا برای واکنش نشان دادن به حجم معینی از صدا و ارسال هشدار و آغاز عمل ضبط جریانهای صوتی و تصویری تنظیم شده است.

دوربین مداربسته داهوا - حسگر صدا

شمارنده ورود و خروج افراد

در فروشگاه های کوچک، در هر ورودی یک دستگاه ضبط تصویر تحت شبکه نصب می شود. دستگاه های تحت شبکه تعداد افرادی که از هر درب عبور می کنند تا به بخش اصلی فروشگاه برسند را ضبط می کند. دستگاه های جداگانه ای برای قسمت فروش تهیه شده است، دوربین های تحت شبکه برای تحرکات تصویر راه اندازی می شوند و تصویر را به بخش مرکزی هدایت می کنند سپس اپراتور تصویر را در زمان توقف تحلیل می کند.

حجم بالایی از افراد که در اطراف وجود دارند در زمان توقف طولانی، یک تصویر موفق برای نمایش را بوجود می آورند. این اطلاعات در نهایت به سودآوری فروشگاه کمک می کند.

دوربین مداربسته داهوا - شمارنده ورود و خروج افراد

تله سیمی (Tripwire)

این قابلیت در دوربین های تحت شبکه وجود دارد و در محیط داخل ساختمان و در شرایط نوری متغیر راه اندازی می شود. این قابلیت بویژه برای نظارت بر ورودی و خروجی در مناطق کم ترافیک و برای تشخیص اشیاء، افراد و وسایل نقلیه که از کنار یک خط مجازی تعریف شده عبور می کنند مناسب است. همچنین برای نظارت بر ورودی ساختمان، اسکله بارگیری و پارکینگ همگانی بسیار کاربردی است.

دوربین مداربسته داهوا - تله سیمی

نتیجه گیری

بدون شک تصویر هوشمند باعث گسترش فن آوری تصویر تحت شبکه در دوربین های مدار بسته می شود زیرا هوشمند بودن، دقت بیشتر و مقرون به صرفه بودن سامانه های نظارت تصویری تضمین می کند. انعطاف پذیری معماری سامانه بستگی به هوشمندی تصویر برداری در لبه (تجریه و تحلیل تصویر در دوربین) دارد که در این شرایط پردازش تصویر تا جایی که امکان داشته باشد در دوربین های تحت شبکه انجام می شود. همچنین این سامانه علاوه بر کاهش پهنای باند مقرون به صرفه نیز خواهد بود.

دیدگاه ها

سوالات و نظرات خود را با ما به اشتراک بگزارید.
whatsapp call واتساپ اینستاگرام ایران داهوا اینستاگرام تلگرام ایران داهوا تلگرام لیست قیمت فروشگاه اینترنتی