مقایسه رزولوشن های دوربین مداربسته با فرمت فشرده سازی

۲۳ مهر ۱۳۹۸ ۱۲۰۱

مقدمه:

این دو مفهوم در سیستم های نظارت تصویری مشابه هم نیستند. متاسفانه بسیاری از مردم در صنعت نظارت تصویری این دو مفهوم را با هم تلفیق می کنند و از آن بدتر اینکه رزولوشن و فشرده سازی می توانند یکدیگر را تضعیف کنند.
دو شکل زیر را با هم مقایسه کنید. رزولوشن ( یا همان تعداد پیکسل) کاملا مشابه است اما سطح فشرده سازی (پهنای باند) بسیار متفاوت است.

دوربین داهوا مقایسه رزولوشن های دوربین مداربسته با فرمت فشرده سازی

به دلیل تفاوت در فشرده سازی حتی اگر تمام تصویر مشابه باشد اما کیفیت بصری بسیار متفاوت است

رزولوشن در مقایسه با فشرده سازی:

در سیستم نظارت تصویری، رزولوشن به معنای تعداد پیکسل مانند ۱ مگاپیکسل، ۲ مگاپیکسل، ۵مگاپیکسل و … است. در جدول زیر نام و اندازه رزولوشن های متداول را مشاهده می کنید.

عمودی × افقی

نام رزولوشن

۶۴۰×۴۸۰

VGA | 0.3 Megapixel

۱۲۸۰×۷۲۰

 Megapixel 2 | 720P | HD

۱۹۲۰×۱۰۸۰

 Megapixel 2 | 1080P | Full HD

۲۰۴۸×۱۵۳۶

3 Megapixel

۲۶۸۸×۱۵۲۰

4 Megapixel

۲۵۹۲×۱۹۴۴

 5 Megapixel

۳۸۴۰×۲۱۶۰

 Megapixel 8 | 4K

۴۰۰۰×۳۰۰۰

12 Megapixel

 
فشرده سازی نیز در سیستم نظارت تصویری ، به معنای چگالی پیکسل ها در واحد زمان است. سازندگان مختلف فشرده سازی را در قالب Quantization بیان می کنند. برای مثال در الگوریتم فشرده سازی H.264 مقدار Quantization میتواند عددی بین صفر تا ۵۱ باشد. صفر به معنی کمترین میزان فشرده سازی و ۵۱ به معنای بیشترین میزان فشرده سازی است. اغلب سازندگان به صورت پیش فرض مقدار ۲۸ را در میانه طیف صفر تا ۵۱ تایی برگزیده اند.
 

تفاوت طیف Quantization در سازندگان مختلف :

علی رغم این که در الگوریتم فشرده سازی H.264 میتوان مقدار Quantization را از صفر تا ۵۱ تنظیم کرد اما سازندگان مختلف اغلب امکان استفاده از کلیه این طیف را نمی دهند. در زیر میتوانید نتایج بررسی ما بر روی محصولات هفت سازنده مختلف مشاهده کنید.

 

طیف  Quantization

سازنده

۱۶-۳۶

Arecont Vision

۲۱-۳۳

Avigilon

۱۴-۴۴

Axis

۰-۵۱

Bosch

۲۱-۳۸

Hikvision

۱۸-۳۰

Samsung

۲۰-۴۱

Sony

نکته : میتوان با تنظیم پارامتر Quantization از یک دوربین با رزولوشن بالا ، دوربینی با رزولوشن پایین تر و نیز پهنای باند پایین تر ساخت!

با افزایش مقدار Quantization میتوان تصویر دوربینی با رزولوشن بالاتر (برای مثال ۱۰۸۰P) را مشابه تصویر دوربینی با رزولوشن پایین تر (برای مثال ۷۲۰P) در Quantization پیش فرض ، مشابه فرض کرد. فایده این روش کاهش ۵ تا ۷۵ درصدی پهنای باند می باشد. به تصاویر زیر دقت کنید:

دوربین مداربسته داهوا تفاوت طیف Quantization در سازندگان مختلف

این امر هم در زاویه دید های Wide و هم Tele به صورت یکسان صدق می کند

تفاوت طیف Quantization در سازندگان مختلف

پرسش: میتوان با تنظیم پارامتر Quantization از یک دوربین با رزولوشن پایین ، دوربینی با تصویر بهتر از دوربین دیگری با رزولوشن بالاتر ساخت؟

بسیاری از مردم طرفدار این ایده هستند که با کاهش سطح فشرده سازی کیفیت تصویر را بهبود بخشند. بر اساس نتایج تست ها این ایده شباهت زیادی به یک راهکار عملی ندارد از آن جهت که بیش از حد انتظار موجب افزایش پهنای باند مصرفی می گردد. در تصویر زیر (زاویه دید کوچک) سعی ما بر شبیه سازی تصویر یک دوربین ۷۲۰P با مقدار Quantization پایین با یک دوربین ۱۰۸۰P با مقدار Quantization پیش فرض بوده است.

Quantization spectrum 180 VS 720 دوربین مداربسته داهوا

بر اساس اندازه گیری های ما ، پهنای باند مصرفی دوربین ۷۲۰P در این حالت ۲۰۰ تا ۴۰۰ درصد بیشتر از دوربین ۱۰۸۰P بوده است. و این به معنی صرف هزینه بیشتر در قسمت ذخیره سازی می باشد.

شایان ذکر است در زاویه دید های گسترده عملا امکان شبیه سازی تصویر دو دوربین ۷۲۰P و ۱۰۸۰P به یکدیگر وجود ندارد.

  دوربین مداربسته داهوا تصویر واید Quantization spectrum 180 VS 720

دیدگاه ها

سوالات و نظرات خود را با ما به اشتراک بگزارید.
whatsapp call واتساپ اینستاگرام ایران داهوا اینستاگرام تلگرام ایران داهوا تلگرام لیست قیمت فروشگاه اینترنتی